Systemy ERP w Polsce

Ranking systemów klasy ERP w Polsce

Systemy ERP w Polsce (z ang. Enterprise Resource Planning, tj. Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) nie odbiegają jakością i funkcjonalnością od tych dostępnych poza granicami naszego kraju. Obecne wiele rozwiązań tego typu działa w tak zwanej chmurze, a dane dostępne są w każdym miejscu i o każdym czasie. Postanowiliśmy zebrać najbardziej popularne polskie systemy ERP i porównać ich możliwości, a także opinie klientów na ich temat. Dlaczego lepiej zdecydować się na krajowe rozwiązanie, zamiast szukać go w innym państwie? Przede wszystkim chodzi o język interfejsu, możliwość obsługi technicznej po polsku oraz dostępność firmy wdrożeniowej na miejscu. Dobry system ERP w Polsce ma się dobrze i zdecydowanie jest z czego przebierać. Przed dokonaniem wyboru niezwykle ważna jest szczegółowa analiza celu, w jakim chcemy takie narzędzie wdrożyć w firmie. Pozwoli to na optymalne dopasowanie ERP do specyfiki przedsiębiorstwa.

 

1. Teta ERP – Unit4

Unit4 Polska jest dostawcą systemów ERP, który na polskim rynku działa najdłużej. Ma w związku z tym także ogromną wiedzę w zakresie wdrażania tego typu rozwiązań. Przez lata zdobył wielu zadowolonych klientów. Unit4 Teta ERP to nowoczesny system ERP, który ma za zadanie maksymalną automatyzację bieżącej pracy przy jednoczesnym podnoszeniu efektywności całego przedsiębiorstwa. Posiada wyjątkowo bogate możliwości. Dzięki temu rozwiązanie ostatecznie dostarczone dla klienta jest w maksymalny sposób zindywidualizowane oraz dopasowane do konkretnych, zgłaszanych potrzeb. Unit4 Teta ERP dostarcza rozwiązań szytych na miarę. Jego elastyczna struktura pozwala na zaadoptowanie go do każdej struktury organizacyjnej, bez względu na branżę. Ten system ERP sprawdzi się najlepiej w średnich oraz dużych firmach. Narzędzie sprawnie obsługuje wiele języków oraz walut. Ponadto możliwa jest praca na różnych jednostkach miar. Świetnie radzi sobie ze skomplikowanymi organizacjami, strukturami wielodziałowymi oraz rozproszonymi. Ciekawym rozwiązaniem są udostępnione w systemie predefiniowane diagramy Workflow, które mają za zadanie ułatwienie przepływu pracy. Mogą one być uruchamiane automatycznie poprzez wysłanie wiadomości e-mail lub sms, a także po zarejestrowaniu określonych zdarzeń w bazie danych. Pakiet Unit4 Teta ERP można dodatkowo uzupełnić o platformę Unit4 Teta Web. Dzięki temu możliwy jest nieograniczony dostęp do procesów biznesowych w każdym miejscu i o każdym czasie. Ze względu na niezwykle bogate funkcjonalności, Unit4 Teta ERP obecnie jest faworytem tego zestawienia.

 

2. Impuls EVO – BPSC

Dostarczany przez BPSC. Jest to modułowe oprogramowanie, które posiada funkcjonalność ERP. Rozbudować je można o dodatkowe, udostępnione poprzez www kategorie. Składają się na nie Finanse, Sprzedaż, Produkcja, Personel, Analityka biznesowa oraz Logistyka. Każdy klient przed wdrożeniem Impuls EVO dobiera moduły, które faktycznie będą potrzebne i pomocne w jego przedsiębiorstwie. Dostawca rozwiązania deklaruje, że system może zostać wdrożony w każdej firmie, bez względu na wielkość. Co ciekawe – interfejs można dopasować także pod wymagania poszczególnych użytkowników w przedsiębiorstwie. Sam ERP może być wzbogacany i rozbudowywany wraz z rozwojem biznesu i zmieniających się potrzeb. Impuls EVO można zakupić również w modelu Start!. Z założenia ma on ułatwić wdrożenie ERP w firmach z sektora MŚP. Największym udogodnieniem tego rozwiązania mają być zoptymalizowane koszty. I tak samo jak w wersji podstawowej, Start! można z biegiem czasu rozbudować.

 

3. Softlab ERP – Asseco

Bogate doświadczenie we współpracy z firmami branż produkcyjnej i dystrybucyjnej przekłada się na rozbudowane możliwości konfiguracji systemu. Już standardowe wdrożenie Softlab ERP by Asseco obsługuje skomplikowane procesy biznesowe.

Moduł Finanse i Księgowość systemu umożliwia prowadzenie pełnej księgowości w średnich oraz dużych przedsiębiorstwach, w tym także w organizacjach posiadających rozbudowaną strukturę w wielu lokalizacjach. Moduł Logistyka i Sprzedaż systemu kompleksowo wspiera obsługę transakcji handlowych, usprawnia zarządzanie cennikami, rabatami czy akcjami promocyjnymi, umożliwia m.in. optymalizację stanów magazynowych. Program umożliwia również pełną obsługę sklepów franczyzowych oraz koordynowanie procesu zaopatrzenia i reklamacji, w tym reklamacji przedsprzedażowych, sprzedażowych i od dostawców.

Obsługa operacji w magazynie ma możliwość realizacji za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej.

Aplikacja dostarcza również narzędzia zarządcze i analityczne.

W opinii użytkowników jest to drogie rozwiązanie wymagające każdorazowo dużego nakładu pracy przy wdrożeniu.

 

4. Comarch ERP

Jeden z nielicznych systemów, który reklamuje się jako przydatny nawet przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Comarch posiada rozwiązania dla wszystkich firm, bez względu na wielkość oraz branżę. Ich system ERP dostępny jest zarówno w chmurze, jak i poprzez aplikacje mobilne. Dostępnych jest kilka rozwiązań, które można dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb. Klienci mogą wybrać system Comarch ERP Altum, Optima, XL lub XT. Poszczególne rozwiązania różnią się dostępnymi modułami oraz funkcjonalnościami. Ciekawym narzędziem jest zwłaszcza pierwsze z wymienionych, gdyż posiada wielojęzykową obsługą, co nie jest standardem na rynku. Opinie na temat dostarczanego przez Comarch ERP są mocno zróżnicowane. Te same cechy dla jednego przedsiębiorcy są zaletą, a dla innego wręcz przeciwnie. Wśród wad najczęściej wymieniana jest trudna nawigacja oraz niska wydajność oprogramowania. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to nadal jeden z najchętniej kupowanych ERP w Polsce. Z pewnością wiele zależy od odpowiedniego dobrania dostępnych rozwiązań do własnego biznesu.

 

5. Sage Symfonia ERP

Jest to jeden z bardziej znanych systemów informatycznych, którego marka jest dość dobrze rozpoznawalna. Użytkownicy Sage Symfonia ERP chwalą go za przyjazny interfejs. Wśród wad wymieniana jest najczęściej przestarzałość niektórych systemów, co może zniechęcić niektórych użytkowników do zakupu. Zwłaszcza że w tej cenie można skorzystać z nowocześniejszej technologii. Opinie są mocno zróżnicowane, dlatego przez zakupem warto sprawdzić, w jakiego rodzaju przedsiębiorstwach system ten sprawdza się najlepiej. Sam producent zaznacza, że Sage Symfonia ERP jest przeznaczony dla firm, które posiadają rozległe procedury oraz złożone procesy biznesowe. W skład tego rozwiązania wchodzi kilka modułów, które dobiera się oraz rozwija zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Jako jedna z nielicznych Symfonia oferuje dedykowane wsparcie dla kancelarii prawnych. Poza tym Sege udostępnia systemy pozwalające zarządzać finansami i obsługą różnego rodzaju firm.

 

6. Streamsoft Prestiż

Ma w swojej ofercie dwa systemy ERP: Streamsoft Prestiż oraz Streamsoft Verto. Ten pierwszy posiada moduły ułatwiające zarządzanie produkcją, dlatego najchętniej jest wybierany przez firmy produkcyjne. Jednak dostawca oprogramowania deklaruje, że system jest na tyle elastyczny, by sprawdzić się także w innych branżach. Natomiast Streamsoft Verto dedykowane jest przedsiębiorstwom handlowym, zarówno zajmującym się e-commerce, jak i retail. 

 

7. SIMPLE.ERP

SIMPLE.ERP to zintegrowana aplikacja wspierająca zarządzanie całym przedsiębiorstwem. Stanowi kompleksowe rozwiązanie informatyczne, umożliwiające usprawnienie i optymalizację procesów gospodarczych w firmach o różnorodnych profilach działalności. Najczęściej jest wybierana przez instytucje publiczne, takie jak uczelnie wyższe i służbę zdrowia. Wspiera również działalność firm handlowych, usługowych i produkcyjnych w realizacji strategicznych celów firmy, takich jak zwiększenie sprzedaży, poprawa jakości obsługi klientów, redukcja zapasów magazynowych, redukcja kosztów.

System porządkuje procesy związane z obiegiem informacji oraz umożliwia łatwe dotarcie do danych przez wiele osób jednocześnie. Obieg Dokumentów został zaprojektowany tak, aby zautomatyzować procesy biznesowe, dzięki którym informacje, dokumenty i zadania przekazywane są w firmie w ujednolicony sposób.

Poziom zaangażowania konsultantów z Simple według opinii wielu klientów mógłby być większy.

Według Gazety Finansowej oprogramowanie SIMPLE.ERP należy do grona najlepszych produktów dla MSP.

 

8. Navireo – insERT

System stworzony przez InsERT, a więc znaną i uznaną markę, choć nie przez wszystkich lubianą. Navireo wspiera sprzedaż, zarządzanie magazynem oraz księgowość i finanse. Co ciekawe posiada on osobny moduł, który umożliwia szybkie i łatwe dostosowanie systemu do indywidualnych wymagań poprzez tworzenie własnych rozwiązań. Przedsiębiorca może zatem zdecydować, czy chce skorzystać z gotowych już rozwiązań, czy zmodyfikować je według własnego uznania i zapotrzebowania. Navireo najlepiej sprawdzi się w średniej wielkości firmach, które nie mają wielu działów. Sam InsERT deklaruje, że jego narzędzie będzie użyteczne także dla małych oraz dużych firm. Niestety wielu użytkowników Navireo narzeka na jakość pomocy technicznej. Przed zakupem tego systemu warto dopytać, na jakie wsparcie ze strony firmy będzie można liczyć w przyszłości. Jasno zdefiniowane warunki z pewnością pomogą uniknąć wielu nieporozumień.

 

9. Sente S4

Jest to mocno rozbudowany system, który poza ERP obejmuje również między innymi CRM. Na polskim rynku funkcjonuje już od kilkunastu lat. Dedykowany jest średnim i dużym przedsiębiorstwom. Daje możliwość obsługi wielu procesów operacyjnych w ujednoliconym środowisku. Twórcy tego narzędzia deklarują, że wspomaga on w rozwoju przedsiębiorstwa poprzez zwiększenie efektywności poszczególnych procesów. Jednak jest to zadanie, które bezwzględnie musi spełnić każdy system klasy ERP. Na Sente S4 składa się wiele modułów, które dostosować można do konkretnych potrzeb pojawiających się w przedsiębiorstwie. Są oczywiście standardowe funkcjonalności, takie jak sprzedaż oraz finanse i księgowość. Narzędzie posiada także dedykowane rozwiązania pod e-commerce. Przed wdrożeniem systemu w firmie, poszczególne moduły i funkcjonalności są optymalizowane i udostępniane w ramach jednej platformy. Interfejs jest chwalony za intuicyjne i przyjazne rozwiązania. Ponadto sama aplikacja pozwala na dostosowanie jej do własnych potrzeb.

 

10. HermesSQL – Humansoft

Udostępnia ERP dla produkcji oraz handlu i usług. Po za tym proponuje również narzędzie do analiz oraz oprogramowanie wspierające małe firmy i biura rachunkowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania ma zaspokoić najważniejsze problemy pojawiające się w danym sektorze. Trudno ocenić, na ile elastycznie dopasuje się on do innych branż. Można to sprawdzić przy pomocy udostępnionej online wersji demo oprogramowania. Choć należy mieć na uwadze, że jest to jedynie uniwersalna wersja. Daje ona jednak możliwość, by samodzielnie przetestowania funkcjonalności systemu i zapoznać się z jego interfejsem oraz mechaniką. W praktyce można zatem się przekonać, jak wygląda praca z tym narzędziem. Co więcej – Humansoft prowadzi bezpłatne webinaria, podczas których prezentuje możliwości swoich produktów. Ponadto klienci mogą zadecydować, czy chcą zakupić oprogramowanie do firmy, czy jedynie wziąć je w leasing. Co ciekawe działa nieoficjalne forum prowadzone przez użytkowników Humansoft. Z pewnością będzie ono ogromną pomocą przy niejednym zagadnieniu.

 

 

Sprawdź również najlepszysystemerp.pl !

Ranking systemów ERP w Polsce jest subiektywną oceną na podstawie wyników wyszukiwania, opinii użytkowników w Internecie oraz własnych doświadczeń.

Poradnik

Co to jest System ERP?

System ERP – definicja. Co to jest ERP? System ERP, to inaczej Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resource Planning). System ERP to także oprogramowanie dla firm, które chcą zintegrować procesy
read more

by : SystemyERPwPolsce.pl

Możliwość komentowania Co to jest System ERP? została wyłączona

Zainteresowany? Sprawdź ofertę zwycięzcy rankingu!